LHV ettevõtluskonto

Ettevõtluskonto on eraisikule mõeldud bürokraatiavaba ja soodne võimalus tegutseda ettevõtjana, muretsemata raamatupidamisaruannete, igakuiste maksudeklaratsioonide ja maksude tasumise pärast – see kõik käib Ettevõtluskonto kannete alusel automaatselt. LHV ja Maksu- ja Tolliameti (MTA) koostöös valminud lahendus põhineb Ettevõtlustulu lihtsustatud maksustamise seadusel ning kujutab endast innovatsiooni eraisikutest väikeettevõtjana tegutsemises ning maksude deklareerimises. Võimalus Ettevõtluskontot avada lisandus LHV interentipanka jaanuaris 2019. 

Innovaatiline lahendus

Ettevõtluskonto kasutamine on lihtne, kuna sisuliselt on tegemist tavalise arvelduskontoga. Kõikide Ettevõtluskontole tulevate laekumiste pealt saadetakse automaatselt ja koheselt peale makse toimumist MTA-le päring, et teada saada laekunud makse maksukoormuse suurus. Päringu järel kantakse ettevõtlustulu maksud automaatselt MTA-le ning kogu ülejäänud laekumise summa on vabalt kliendi kasutada. Kliendil puudub vajadus Ettevõtluskontole laekuvaid tulusid eraldi deklareerida, kõik informatsioon liigub automaatselt ning tulude ja maksude suurust on võimalik jälgida ka e-Maksuametis.

Ettevõtluskontot saab avada ja sulgeda väga mugavalt LHV Internetipangas ning kontole on võimalik tellida pangakaart ja kaardimakseterminal.

Teenus ei maksa kliendile midagi. 

Innovatsiooni väärtus

Tegemist on maailmas revolutsioonilise lahendusega maksude kogumisel. Innovatsioon lähtub põhimõttest, et kui maksude tasumine teha võimalikult lihtsaks, siis inimesed soovivad seda ausalt teha ning mõistavad maksude tasumise vajalikkust. Eraisikute vahelises arvelduses liigub tihti palju sularaha ning maksude tasumine on parimal juhul auklik. Paljudel juhtudel ei pruugi osapooled isegi olla kursis, et eraisikule teenuse osutamisel ning selle registreerimata jätmine ja tulude deklareerimata jätmine on seadusega vastuolus. Ettevõtluskontot kasutades on võimalik eraisikute vaheline töösuhe (näiteks lapsehoidmine, muru niitmine jne) või kauba müümine vormistada mugavalt ja seaduslikult. Kõik riigimaksud saavad tasutud ja deklaratsioonid esitatud automaatselt ja korrektselt. Ettevõtluskontot saab soovi korral kasutada ka teenuse osutamisel või kauba müügil ettevõttele. 

Rakendamine

Ettevõtluskonto on kättesaadav LHV klientidele alates 10. jaanuarist 2019. Seda saavad kasutada kõik LHV kliendist eraisikud, sõltumata vanusest. Arendustöö algas detsembris 2018. 

Koostöö

Lahendus tuuakse klientideni tihedas koostöös Maksu- ja Tolliametiga. Tegemist on hea näitega avatud pangandusest, mille puhul erinevate teenusepakkujate partnerluse kaudu pakutakse kliendile mugavamat ja paremat lahendust. 

Projektimeeskond LHV-s

Margus Holland (vastutav tootejuht), Kristjan Kool, Janar Sell, Hardi Antsov, Revo Linno, Rodion Rõbakov, Ragmar Riismaa, Andres Kiik