Kuidas valmistume euro tulekuks?

Vabariigi Valitsus on seadnud eesmärgiks võtta euro kasutusele esimesel võimalusel, mil Eesti suudab täita kõik selleks vajalikud tingimused, tuginedes majandusprognoosidele otsustati 2008.a. seada €-päeva eesmärgiks (st. päev, mil Eestist saab euroala liige ja Eestis tuleb käibele euro) 1. jaanuari 2011. 2010.a. juunis otsutas Euroopa Liidu riikide majandus- ja rahandusministrite nõukogu Ecofin kutsuda Eesti euroalaga liituma ja kinnitas Eesti eurole ülemineku ja vahetuskursi 1 EUR = 15,6466 EEK.

Eurole sujuva ülemineku tagamiseks toimub alates €-päevast kahe nädalane periood, mil kroon ja euro on sularahas võrdväärsed maksevahendid. Kauplustes saab maksta nii kroonides kui eurodes, vahetusraha antakse üldjuhul tagasi eurodes. Pärast paralleelkäibe perioodi on euro ainsaks seaduslikuks maksevahendiks Eestis.

Euro sularaha käibesse laskmise lihtsustamiseks vahetavad krediidiasutused kuu aega enne ja 6 kuud pärast €-päeva kroone eurodeks keskkursiga ja ilma teenustasuta ning jätkavad seejärel nimetatud teenuse osutamist vähemalt 6 kuu jooksul piiratud kontorivõrguga. Pärast kroonide eurodeks vahetuse lõppu krediidiasutustes vahetab Eesti Pank tähtajatult kroone eurodeks keskkursiga ja ilma teenustasuta.

Vähendamaks survet hinnatõusule, annab valitsus erasektorile eeskuju, ümardades maksude ja riigilõivude kroonisummad eurodesse allapoole ehk maksumaksjale soodsamas suunas.

Euro tulekuga ei kaasne pangaklientidele mingeid erilisi kohustusi. Tekkivad formaalsused lahendab teie eest teie pank.

Kontorahas toimub €-päeval üleminek eurole koheselt, ilma üleminekuperioodita. Krooni kontoraha konverteeritakse üheaegselt ning täies ulatuses eurodeks. Kõik tehingud, mis on teostatud alates 1. jaanuarist 2011 kajastatakse samuti eurodes. Ettesaadetud ja lepingulised maksed konverteerib iga pank EL nõukogu poolt kinnitatava kursi alusel enne teostamist ise eurodesse.

Pangalepingute osas kehtib lepingute järjepidevuse printsiip. St euro kasutuselevõtt lepingute ja muude õiguslike vahendite järjepidevust ei mõjuta.

Seega olemasolevaid lepinguid muuta ei ole vaja. Krooni summad arvestatakse eurodesse. Samas võivad pangad juba enne €-päeva vormistada lepinguid eurodes.

Rahandusministeeriumi, Eesti Panga ja teiste valitsusasutuste koostöös valminud eurole ülemineku plaaniga saate lähemalt tutvuda järgnevate linkide abil:

Eesti eurole ülemineku plaan (v.8)

Estonian National Changeover Plan (v.8)

Lähemat infot euroalaga liitumisega kaasnevast saate Euroveebist.