LHV: Viipemakse terviklahendus

Eesti esimene viipemakse terviklahendus

2016. aastal tutvustati Eesti pangaklientidele uut viipemaksevõimalusega pangakaarti. LHV oli esimene, kes tõi turule tervikliku viipemakse paketi – augustis 2016. alustas viipemakse võimalusega pangakaartide väljastamist, vahetas esimesena kaupmeeste makseterminalid viipemaksevõimalustega terminalide vastu ning pakkus ka maailmas ainulaadset kontaktivaba kaardikasutust sularahaautomaatide kasutamisel.

Innovaatiline lahendus

22. augustil alustas LHV nii viipemaksevõimalusega deebetkaartide kui ka krediitkaartide väljastamist. Tegemist oli kogu kaardiportfelli uuendamisega, sest alates septembrist LHV enam viipemaksevõimaluseta pangakaarte ei väljasta. Viipekaardiga on võimalik kasutada kaardi lähiväljaside tehnoloogiaga kiipi, et teha makseid kontaktivabalt. Selleks tuleb pangakaart asetada paari sentimeetri kaugusele makseterminalist. Viipemaksekaardiga saab kuni 10 € ostu eest tasuda ilma kaarti makseterminali panemata ja PIN-koodi sisestamata. Kaardiga tuleb sobiva makseterminali kohal lihtsalt viibata. Viipemakse tehakse ühekordselt ja ainult siis, kui kaart on makseterminali vahetus läheduses. Pakume kliendile võimalust lihtsa vaevaga mobiilipangas või internetipangas kaardi viipemaksevõimalust seadistada – sisse või välja lülitada – samuti limiite seada.

Iga viipemaksetehing on kaitstud unikaalse krüptogrammiga. See tagab, et tehing tehakse üksnes juhul, kui kaupmees on selle algatanud ning kaart on terminali vahetus läheduses (kuni 2 cm kaugusel).

Septembri lõpuks viisime enamus kaupmeeste LHV POS makseterminalid üle viipemakse tehnoloogiale. Selleks, et kliendid leiaksid viipemaksevõimalust pakkuvad kaupmehed üles, lisasime LHV mobiilipanga rakendusse kaardiotsingu viipemaksega kaupmeeste leidmiseks.

Ühtlasi avasime LHV klientidele augusti lõpus lähiväljaside tehnoloogial põhineva lahenduse sularahaautomaatide kontaktivabaks kasutamiseks. Kliendid saavad sularahaautomaatidest sularaha võtta kaarti automaati sisestamata. Selleks tuleb viibata LHV pangakaardiga automaadil viipemakse märgiga tähistatud koha juures, sisestada PIN-kood ja valida soovitud summa. Sularahaautomaat loeb kaardi infot lähiväljaside tehnoloogiaga kiibi kaudu.

Innovatsiooni väärtus

Mujal Euroopas levinud viipemakse muutub peagi ka Eestis tavaliseks. LHV tegi muudatuse Eestis esimesena ja kiiresti. Kontaktivaba tehnoloogia muudab väikeostud mugavamaks ja hoiab kokku maksmisele kuluvat aega. Viipemaksed on tänu sellele kasulikud (ja mugav makseviis) nii kaardikasutajale kui ka kaupmehele.

Esimesena võttis LHV koostöös sularahaautomaatide tarnija WinCor Nixdorf kasutusele kontaktivaba sularaha väljavõtmise tehnoloogia, mis kasutab NFC tehnoloogiat ja kaardi kiipi.

Rakendamine

Alates innovatsiooni rakendamisest on LHV andnud klientidele välja ligi 20 000 viipemaksevõimalusega pangakaarti, millega on viipemaksega tasutud üle ligi 50 000 korral, viipemaksevõimalusega makseterminali kasutavad 90% LHV klientidest kaupmeestest, sularahaautomaatidest on võetud kontakivabalt raha ligi rohkem kui 2000 korral.

Teostusmeeskond

  • Ago Vesmes
  • Kertu Hansen
  • Liina-Maria Lepik
  • Ingvar Kassuk
  • Kaupo Kask
  • Indrek Kaljumäe