LHV e-tuvastus

E-tuvastus on kiire ja mugav võimalus, mille abil saab eraisik teha isikutuvastuse ja avada pangakonto internetipangas. See võtab aega vaid mõne minuti ning e-tuvastust saab klient kasutada kodust lahkumata endale sobival ajal. E-tuvastuse tegemiseks on vaja kehtiva ID-kaardi, passi või elamisloakaardi olemasolu ning internetipangas allkirja andmiseks ID-kaarti koos lugejaga, Mobiil-ID-d või Smart-ID-d.

E-tuvastuse teel konto avamiseks tuleb esmalt LHV kodulehel täita konto avamise vorm. Seejärel siseneda valitud kasutajanimega LHV internetipanka, kasutades ID-kaarti, Mobiil-ID-d või Smart-ID-d. Internetipangas on vajalik sisestada dokumendinumber ja seejärel allkirjastada kliendileping. Pärast seda saab asuda pangateenuseid kasutama.

Seadusest tulenevalt on e-tuvastatud kliendil võimalik teha väljaminevaid makseid kuni 15 000 euro ulatuses kuus, sh kaardimaksed ja väärtpaberitehingud. Kui kliendil on soov kontol olevat raha ühes kuus kasutada suuremas summas, tuleb end tuvastada pangakontoris või lähimas LHV Panga tuvastuspunktis. E-tuvastatud klient saab LHV-s kasutada ka investeerimisteenuseid, välja arvatud LHV Traderi ja Brokeri kauplemisrakendusi ning võimenduslaenu.

E-tuvastust saavad isiku tuvastamiseks kasutada täisealised eraisikud, kes on Eesti kodanikud või kellel on kehtiv Eesti elamisluba.

Innovatsiooni väärtus

Kliendi jaoks on e-tuvastus väga mugav ja kiire võimalus endale sõltumata asukohast pangakonto avada täiselektrooniliselt. Sel viisil konto avamine hoiab kokku aega, mis kuluks pangakontori või tuvastuspunkti külastamisele. Klientide tagasiside uuele võimalusele on olnud väga positiivne.

LHV-l on kaks pangakontorit, mis asuvad Tallinnas ja Tartus. Tänu e-tuvastusele saame pakkuda pangateenuseid ka klientidele, kes asuvad meie kontoritest või tuvastuspunktidest kaugel. Näiteks Hiiumaa, Ida-Virumaa, Lääne- ja Saaremaa kliendilepingutest üle poole on tehtud e-tuvastusega.

Lahendusest võidavad kõik osapooled, sest LHV pangakontorites suureneb võime teenindada rohkem kliente ja vähenevad ka ooteajad. Alates uue võimaluse turule toomisest on e-tuvastuse teinud üle 5000 inimese (veebruar 2019 lõpu seisuga). Kui tavapäraselt kulub kontoris kliendi tuvastamisele ca 5 minutit, siis e-tuvastusega oleme hoidnud kokku ligikaudu 417h tööaega.

E-tuvastuse positiivne mõju Eesti ühiskonnale seisneb e-lahenduste jätkuvas arendamises ja toetamises. Lisaks on elektrooniline tuvastus keskkonnasõbralik, kuna vähendab paberi kasutamise vajadust.

Projektimeeskond LHV-s

Grete Kirs, Kristjan Kool, Janar Sell, Hardi Antsov, Revo Linno, Rodion Rõbakov, Andres Kiik, Priit Lätt ja Magnar Aruoja