Intervjuus ürituse moderaatorile Victoria Villigule rääkis rokkar Tanel Padar, et kõige rohkem olid tal näpud põhjas pärast Eurivisiooni võitu „Mõnda aega ei kutsutud mind enam esinema, sest kõik arvasid, et ei jaksa nii suure staari esinemist kinni maksta,“ rääkis ta. „Oleksin ma osanud investeerida juba 90ndate algusest, poleks mul täna aega teiega siin vestleda, vaid oleksin kuskil, varbad liivas,“ lisas Tanel. Ta on oma ettevõtted loonud selleks, et tulevikku ehitada, mitte selleks, et arveid maksta. „Ei tohi segamini ajada enda ja ettevõtte rahakotti, nii tekivad ka säästud, et ebastabiilsemaid aegu üle elada. Mulle meeldib mõte, et ehitan oma ettevõtteid ja kasvatan neid,“ rääkis ta. Vaata videot sellest, kuidas Tanel Padar rahaga ümber käib.
Õpilasfirmade paneelis rääkisid juba kaks ettevõtet loonud Mart Vainu ja mullu õpilasfirmade konkursil esimese ja teise koha saanud ettevõtete EHA ja Münt juhid Marilin Berg ja Kaisa Kumpas ettevõtluse õppetundidest. Vainu rõhutas, et hästi läheb ettevõtluses siis, kui ise pingutada. „Saei saa kontrollida lõpptulemust ehk seda, kuidas ettevõttel läheb, küll aga oma panust. Hästi oluline on ka endasse panustada: sinu haridus, oskused ja kogemused loevad – mida rohkem sul neid on, seda enam saad valida, mida elus teed,“ rääkis ta. Marilin Berg rõhutas, et ettevõtjana on ta õppinud küsima, kui ise millegi vastust ei tea. „Oskus küsida on meile ettevõttena palju uksi avanud. Poole aastaga kolisime näiteks tootmise välismaale, sest otsisime ise selleks võimalusi,“ rääkis Berg. Kaisa Kumpas sõnas, et õpilasfirma programm annab vähese riskiga väärtusliku ettevõtluskogemuse. Vaata noorte ettevõtjate paneeli siin.
Startupperitest vennad Joan ja Kristjan Kangro kõnelesid oma teest ettevõtjatena. Kristjan Kangro rõhutas, et hästi tähtis on üles leida see valdkond, mis päriselt huvitab. „Sageli valitakse eriala ühiskondliku maine järgi – advokaadid, arstid ja muu selline. Aga võib olla oleksite palju õnnelikumad hoopis luuletajana? Valige ala nii, et püüate rahalise aspekti kõrvale jätta. Kui olete oma ala spetsialistid, siis küll see raha ka tuleb,“ rääkis ta. Vennad leidsid, et ettevõtjana läheb vaja nii sihikindlust, loomingulisust kui paindlikkust. „Aga tohutult tuleb ka tööd teha,“ rõhutas Joan. Vaata vendade jutuajamist ettevõtjaks saamisest siit.
Ürituse teises paneelis rääkisid investorid Kristi Saare, Jaak Roosaare ja Viljar Arakas, kuidas nemad investeerimiseni jõudsid. Kui Roosaare oli investeerimishuviline juba gümnaasiumis, siis Saare arvas noorena, et investoriteks saavad vaid inimesed, kel on väga palju raha ja Arakas läks küll kooli kõrvalt täiskohaga tööle, ent kulutas palgast esialgu kolm neljandikku autoliisingule. Kõik kolm rõhutasid, et investeerimisega tuleks alustada võimalikult vara ja selleks pole vaja palju raha. Roosaare tõi välja, et kui üks maailma varakamaid investoreid Warren Buffett oleks alustanud alles 30-aastaselt, oleks tal tänaseks pea 100 miljardi dollari asemel sama tootluse juures vaid 11 miljonit dollarit. “Hea aeg on täna. Väga ilus ilm on õues. Täitsa kena päev investeerimisega alustamiseks,“ sõnas Viljar Arakas. Kristi Saare lisas, et investeerima ei ole tark hakata alles siis, kui sissetulek kasvab. „Kui palk kasvab, on väga lihtne lisanduv raha ära kulutada. Hindamatu harjumus on see, et panen alati natuke raha kõrvale, kasvõi taskurahast. Enesedistsipliini võib juba 12-, 16- või 18-aastaselt treenima hakata,“ rääkis ta. Viljar Arakas lõpetas paneeli mõttega, et noored ei keskenduks raha teenimisele, vaid väärtuse loomisele. „Kui suudate kellegi jaoks väärtust luua, olgu palgatööl või ettevõtjana, milleski tõesti heaks saada, siis küll see suur raha ka tuleb,“ rääkis ta. Vaata paneeli investeerimise põhitõdedest siit.