Eesti Pangaliidu strateegiadokument 2024-2026

Eesti Pangaliit on 1992. aastast tegutsev Eesti pankade esindusorganisatsioon.

Eesti Pangaliidu 10 liikmespanka annavad tööd rohkem kui 4,5 tuhandele inimesele, teenindavad 2,1 miljonit eraklienti ja 0,3 miljonit äriklienti ja omavad 40 miljardit eurot varasid, millest 28 miljardit eurot on laenud Eesti majandusse. Eesti Pangaliidu peamised eesmärgid on Eesti panganduse arendamine ja liikmespankade ühiste tegevuste koordineerimine.

Eesti Pangaliit on Euroopa Pangandusföderatsiooni liige.

Eesti Pangaliidu visioon ja missioon

Eesti Pangaliidu missioon on edendada vastutustundlikku, uuendusmeelset ja konkurentsivõimelist panganduskeskkonda, mis tagab klientidele usaldusväärsed ja kvaliteetsed pangateenused.

Meie visioon on luua pangandussektor, mis on jätkusuutlik, vastutustundlik ja vastab kaasaegse majanduse ja ühiskonna vajadustele.

Peamised fookusteemad 20242026

Pangaliidu strateegiline tegevus perioodil 2024–2026 keskendub kolmele peamisele fookusteemale:

  • Vastutustundlik pangandus
  • Konkurentsivõime ja uuendusmeelsus
  • Pankade laitmatu maine

Vastutustundlik pangandus

Peame oluliseks vastutustundlikku pangandust, mis tagab sektoris pikaajalise usaldusväärsuse ja stabiilsuse. Eesmärk on tagada, et pangad järgivad parimaid tavasid nii laenude väljastamisel kui ka klientide finantsnõustamisel. Peame oluliseks vastutustundliku laenamise põhimõtete rakendamist, et Eesti inimeste finantsvõimed ja kohustused oleksid jätkusuutlikud ning inimeste finantskäitumine ei tekitaks probleeme nende rahaasjades.

Panustame Eesti elanike finantskirjaoskuse edendamisse, korraldades koostöös pankadega koolitusi koolinoortele ja tõstes teadlikkust koostöös meediaga. Peame oluliseks, et eesti inimesed koguksid piisavalt rahalisi puhvreid oma vajaduste rahuldamiseks erinevatel eluetappidel.

Peame oluliseks, et Eesti inimeste ja ettevõtete varad oleksid kaitstud. Teeme koostööd, et vähendada pettuste ohvriks langevate inimeste ja ettevõtete hulka ning suurendada teadlikkust pettustega seotud riskidest.

Tagame, et pangateenuste kasutamine oleks lihtne ja ligipääsetav kõikidele Eesti elanikele, vältides samas rahapesu ja finantskuritegude riske.

Peame oluliseks keskkonnaalast vastutustundlikkust, et pankade tegevus ei kahjustaks keskkonda ega soodustaks rohepesu.

Konkurentsivõime ja uuendusmeelsus

Peame oluliseks, et pangandussektor oleks konkurentsivõimeline ja uuendusmeelne, et tagada sektori pikaajaline jätkusuutlikkus ja vastavus kaasaegse majanduse nõudmistele.

Pankadel on oluline roll majanduse finantseerimisel. Olenemata majandustsüklist jätkame tugevate projektide rahastamist. Teeme koostööd riiklike institutsioonidega turutõrgete lahendamiseks ja majanduse elavdamiseks.

Toetame panganduse iseregulatsiooni, mille eesmärk on maandada võimalikke huvide konflikte ning edendada head pangandustava. Heast pangandustavast kinnipidamine peab muuhulgas tagama korrektsuse pankade omavahelisel suhtlemisel ning toetama ausat ja elutervet konkurentsi.

Panustame koostöösse õigusloome eest vastutavate ametkondadega eesmärgiga kujundada Eestis kaasaegne õiguskeskkond. Tagamaks Euroopa Liidu regulatsioonide mõistlik ülevõtmine, pakume oma koostööpartneritele pangandusalast ekspertiisi ja toetame tegevusi, mis on suunatud erinevatest administratiivsete meetmete rakendamisest tuleneva ühiskondliku kulu vähendamisele.

Toetame uute tehnoloogiate kasutamist pangateenuste arendamisel, mis aitab kaasa sektori efektiivsuse ja teenuste kvaliteedi tõstmisele. Koostöös riigiga eemaldame tõrkeid finantsinnovatsiooni teelt ning loome uusi tooteid, mis toetavad Eesti majanduse arengut ja suurendavad pangandussektori konkurentsivõimet.

Pankade laitmatu maine

Peame oluliseks, et Eesti pangandussektor oleks usaldusväärne ja läbipaistev nii Eesti ühiskonna kui ka välispartnerite silmis. Pankade kõrge kapitaliseeritus ja optimaalsed tagatissüsteemid peavad tagama pangaklientide hoiuste kaitstuse ja andma kindluse, et pankade probleemide lahendamiseks ei kasutata maksumaksja raha.

Suhtume rahapesu tõkestamisesse ja sanktsioonide rakendamisse väga tõsiselt. Peame oluliseks, et pangandussüsteemi ei kasutataks rahapesuks ja terrorismi rahastamiseks ning et selleks oleksid pankades kasutusel riskikontrollimeetmed, mis vastavad lisaks Eesti õigusaktidele ka rahvusvaheliste organisatsioonide juhistele ning partnerpankade nõuetele. Peame oluliseks, et Eesti panganduse maine oleks laitmatu ning pangad ei võtaks riske, mis võiksid avaldada negatiivset mõju sektori turvalisusele ja usaldusväärsusele.

Toetame pankade koostööd eesmärgil, et klientide andmed oleksid kaitstud, klientidele pakutavad teenused oleksid turvalised ja et elutähtsad pangateenused oleksid kättesaadavad ka kriisiolukordades.

Kokkuvõte

Perioodi 2024–2026 strateegia keskendub Eesti panganduse vastutustundliku arengu toetamisele, innovaatiliste lahenduste edendamisele ja sektori laitmatu maine kindlustamisele. Eesti Pangaliit jätkab tihedat koostööd liikmespankade, riiklike institutsioonide ja teiste osapooltega, et tagada sektori jätkusuutlik areng ja panustada Eesti majanduse tugevdamisse.

Pangaliidu volikogu peab oma igakuistel koosolekutel silmas, et sektori ülesed fookusteemad püsiksid Eesti pankade tähelepanu keskpunktis. Fookusteemadega hakkavad tööle Pangaliidu juures tegutsevad 13 alalist toimkonda ja 18 töögruppi, kuhu kuuluvad liikmespankade esindajad.

Tegevused 20242025

  • Jätkame teadlikkuse suurendamist pettuste osas. Viime läbi pettuste ennetamise kampaania ja teeme koostööd teiste huvigruppidega, et kõlapinda suurendada.
  • Pangateenuste talituspidevus. Teeme koostööd riigiasutustega mõistlike nõuete ja varulahenduste rakendamiseks, et tagada pangateenuste toimepidevus, sealhulgas  elutähtsate teenuste kättesaadavus hädaolukordades.
  • Kaitseme kliendiandmeid ja pangasaladust. Pangaandmete kasutamise huvi erinevate asutuste poolt on suurenenud, teeme koostööd vastaspooltega, et leida lahendused, mis tagaksid andmete kasutamise proportsionaalsuse.
  • Toetame maksukeskkonda, mis tagab ettevõtete võrdse kohtlemise. Teeme koostööd riigisektoriga, et tagada pankade võrdne kohtlemine maksukeskkonna loomisel.
  • Kliimariskide hindamise metoodika ühtlustamine. Pankade kliimariskide hindamine on paljuski seotud geograafilise asukohaga, nende mõjude hindamiseks teevad pangad koostööd ja kasutavad sarnast lähenemist, et ühtlustada kasutatavat metoodikat.
  • Jätkame positiivse krediidiregistri loomise toetamist koos tarbimislaenudele piirmäära seadmisega, et juurutada vastutustundliku laenamise praktikaid.
  • Esitame ettepanekud reklaamiseaduse muutmiseks. Peame vajalikuks laiendada tarbijakrediidi reklaamis lubatava teabe mahtu, et reklaamiseadus võimaldaks klientide teavitamist uutest ja soodsamatest teenustest.
  • Jätkame finantskirjaoskuse edendamisega. Osaleme Eesti elanike finantskirjaoskuse edendamise programmis. Viime läbi rahatarkuse kuu ja finantshariduse tunnid koolides
  • Finantssanktsioonide korrektne rakendamine. Finantssanktsioonide ühtne tõlgendamine ja efektiivne juurutamine. Sõelumissüsteemide efektiivsuse kontrolli tulemuste põhjal parimate praktikate jagamine.
  • Jätkame majanduse finantseerimist, et toetada ettevõtteid investeeringute tegemisel. Teeme koostööd riigiasutuste ja väliste partneritega, et leida võimalusi turutõrgete lahendamiseks.
  • Toetame pensionisüsteemi arendamist iseseisva säästmise suurendamiseks. Töötavate inimeste arvu vähenedes on oluline motiveerida inimesi rohkem säästma pensionieaks. Toetame tööandjapensioni rakendamist.