Pangaliidu innovatsioonipreemia pälvis LHV krüptoraha platvorm Cuber
Pangaliidu esimese innovatsioonipreemia sai LHV krüptoraha platvorm Cuber. Innovatsioonipreemiaga tunnustab liit pankade tööd uuenduslike teenuste pakkumisel ja klientide teenindamisel ning väärtustab arendustööd pankade tagatubades ja töökorralduses, mis ei pruugi kliendile esmapilgul välja paista.
Innovatsioonipreemia žürii juhi Andrei Korobeiniku sõnul edestas LHV teisi uuenduse rahvusvahelise unikaalsuse, maailmas pioneer olemise ja mõjuga siinsele tehnoloogiasektorile, luues võimaluse uuteks avatud teenusteks kolmandatele osapooltele. "Cuber eristus teistest töödes oma "kastist väljas" lahendusega. Kas neid saadab kommertsedu, on veel vara öelda, kuid arendusjulguse eest tuleb LHVd kindlasti tunnustada, " selgitas Korobeinik.
LHV tõi maailmas esimese pangana krüptoraha tehnoloogial põhineva platvormi Cuber turule mullu kevadel. Cuberis liiguvad maksed ilma keskse vahendajata kasutades sarnaselt bitcoinile blockchaini tehnoloogiat. Rakenduses tehtavad maksed on fikseeritud üks-ühele kursi alusel euroga.
Esitatud töid hindasid žüriis lisaks Korobeinikule tehnoloogiaajakirjanik Henrik Roonemaa portaalist geenius.ee, Kopenhaageni Ärikooli õppejõud Mart Laatsit, TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse Mektory juht Tea Varrak, Eesti äriinglite ühenduse EstBAN tegevjuht Heidi Kakko ja Tartu Ülikooli ideelabori juht Maret Ahonen.
Pärnu Finantskonverentsi innovatsioonipreemia erisessioonil andis peapreemia LHV Panga krüptorahanduse tootejuht Jüri Laurile üle Eesti Pangaliidu tegevjuht Katrin Talihärm.
Innovatsioonikonkursi teise koha sai SEB paberivaba teenindus ja kolmanda koha TransferWise'i makse LHV internetipangas ja mobiilipangas.
Innovatsioonipreemiale oodati kandideerima nii uudseid lahendusi klienditeeninduses, toote- ja teenusevaldkonnas kui ka organisatsiooni-, protsessi- ja turundusinnovatsiooni.
Konkursile kvalifitseerus kokku kuus tööd. Žürii hindas esitatud uuenduste kasutajamugavust, unikaalsust ja väärtuslikkust klientidele, mõju panga kasumlikkusele või kuluefektiivsusele, uuenduse rahvusvahelist konkurentsivõimet, ettevõtmise elujõulisust ja kasu ühiskonnale. Innovatsioonipreemia sai nominent, mis kogus žüriiliikmetelt enim hääli.
Konkursil osalesid:
LHV krüptoraha platvorm Cuber
Cuber on uus universaalne platvorm, millele rajada tuleviku finantsteenuseid. Seni nähtud keskselt tagatud ja emiteeritud väärtuse kandjad on kõik suletud süsteemid. Cuberi näol on tegemist LHV ja koostööpartnerite poolt loodud maailma esimese keskselt tagatud, kuid täiesti avatud, läbipaistva ja seetõttu ka lihtsasti programmeeritava väärtuse kandjaga. LHV emiteeritud väärtused kajastuvad hajutatud pearaamatu võrgus ehk blockchainis. Oleme loonud infrastruktuuri emiteeritud väärtuse jälgimiseks ja lunastamiseks. Platvormi oleme ehitanud põhimõttel, et kolmandad, sõltumatud osapooled saaksid lihtsal viisil oma rakendusi meie süsteemiga siduda, seadmata ohtu isikuandmeid, väärtuse kandjat ennast või muud turvalist infot.
DNB Pank: "Sinu liisitud auto on kindlustatud, aga Sina ise?"
DNB Pank AS töötas koostöös ERGO Insurance SE-ga välja Eestis unikaalse kindlustustoote, mis annab eraisikutele ja nende peredele kindlustunde ning kaitseb ootamatuste eest. Uudne liisingukindlustus annab teadmise, et ootamatu õnnetus või töökaotus ei sea ohtu liisingukohustuse täitmist, vaid selle võtab ootamatuste korral enda hooleks ERGO Insurance SE.2015. aastast alates sõlmitud teenusega seotud ligi 300 lepingut. Viimased kuud on näidanud huvi tõusu ning kasvunumbreid. Liisingulepingut sõlmides mõeldakse ka võimalikele riskidele ning üha aktiivsemalt tuntakse huvi ka liisingukindlustuse vastu. Liisingukindlustust müüakse koos liisingulepinguga, mis muudab selle toote mugavaks ja kättesaadavaks üle Eesti.
TransferWise'i makse LHV internetipangas ja mobiilipangas
LHV tutvustas 2016. aasta veebruaris TransferWise'i makset, mis toob idufirma kvaliteetse ja soodsa teenuse läbi LHV pangakanali kliendile mugavalt kätte. LHV saab selle kaudu pakkuda kliendile selles turunišis maailma parimate hulka kuuluvat teenust.Tegemist on maailmas esimese korraga, kui TransferWise'i makse on integreeritud otse panga interneti- ja mobiilipanka. Projekti käigus töötas TransferWise välja rakendusliidese ja LHV koos Codeborne'iga arendas välja vastava teenuse kliendi jaoks.
SEB omatöötajate LAB??
SEB LAB on SEB töötajatele mõeldud eksperimentaalne vabatahtlik programm, kus otsitakse ärilistele väljakutsetele lahendusi täiesti uue nurga alt, kasutades teenusedisaini ja Lean Startup tööriistu.LAB sündis vajadusest luua muutuvas konkurentsiolukorras organisatsioonis võimekus erinevate ideedega eksperimenteerimiseks ja ideede elluviimiseks teenusedisaini ning start-up maailmast tuntud Lean Startup metodoloogia abil. Protsess erineb tavapärasest äriarendusprotsessist ning võimaldab piiratud ressursi tingimustes saavutada kiiremaid tulemusi.LAB-i eesmärk on toetada klientidele ajakohase panganduskogemuse loomist ja arendada tulevikupangandust. LAB-i raames kogume töötajatelt häid ideid ja kontseptsioone, mis aitavad leida uudseid lahendusi olulistele ärilistele väljakutsetele või lahti mõtestada ja end ette valmistada uute suundade suhtes, mis hakkavad pangandusäri tulevikus mõjutama.
SEB paberivaba teenindus
SEB paberivaba teenindus tähendab seda, et klienti teenindatakse pangakontoris puutetundliku ekraani abil loodavad dokumendid allkirjastatakse ID-kaardi või mobiil-ID-ga ja arhiveeritakse kliendi internetipangas asuvasse digiportaali.Pankade kontoriteenindus on oma protsessi mõttes olnud küllalt muutumatu. Iga tehingu kinnituseks vormistatakse mitmes eksemplaris dokumendid, millest üks jääb igale tehinguosalisele. Tehnoloogia arengut vaadates oli meile selge, et kontoriteenindus on jäänud liiga kinni olemasolevatesse protsessidesse ning tuleviku panganduses ei ole mitte vähem paberitööd vaid see on tõenäoliselt täielikult paberivaba.Kasutades ära Eesti digitaalse allkirjastamise võimalusi otsustasime viia kontoriteeninduse uuele tasemele, muutes selle kliendi nõusolekul täielikult paberivabaks, eesmärgiga lihtsustada klienditeenindusprotsesse ning vähendada kontorite paberikulu (ühe tehingu peale kulub pangas keskmiselt neli lehte paberit). Kuna interaktiivsed lahendused mängivad ka näost-näkku teenindamisel järjest tähtsamat rolli, siis teine oluline eesmärk oli parandada paberivaba teeninduse abil SEB pangakontorites teeninduse kvaliteeti.
Swedbanki mobiiliapp: Küsi ja saada raha funktsionaalsus
2015.aastal lisas Swedbank oma mobiilipanka mugava lahenduse raha kiireks saatmiseks ja küsimiseks. See on uus ja lihtne viis raha saata ja küsida. Lahendust saab kasutada ilma paroolideta ning tehing võtab aega vaid paar sekundit. Uut lahendust saavad kliendid kasutada näiteks ühiseks kingituseks raha kogudes, restoraniarvet jagades või näiteks selleks, et küsida sõbralt tagasi unustatud laenusummat. Raha "saatmiseks" mobiilipangas vali saaja, sisesta summa ja kinnita makse nupuvajutusega. Lihtne! "Küsi raha" nupule vajutades saadad ülekande palve SMSi, e-maili või Facebooki vahendusel, edastades selle saajale kõik küsija andmed (sh makselingi) ülekande tegemiseks. Raha saatja peab sisestama vaid summa ja valima maksja oma telefoniraamatust. Kui maksja on Swedbanki klient, kel mobiilis lihtne makse aktiveeritud, on ülekande tegemine eriti mugav.
Konkursi lehekülg internetis: http://pangaliit.ee/et/innovatsioonipreemia-2016
Eesti Pangaliidu peamisteks eesmärkideks on Eesti panganduse arendamine ja pankade ühiste probleemide lahendamiseks vajaliku tegevuse koordineerimine. 1992. aastal asutatud Pangaliitu kuulub 13 Eesti tegevuslitsentsi omavat krediidiasutust.
Lisainformatsioon:
Katrin Talihärm
Eesti Pangaliit, tegevjuht
Tel: 611 6567
taliharm@pangaliit.ee